Okulary słoneczne – dlaczego warto nosić zimą?

Chociaż wydawać by się mogło, że okulary słoneczne to atrybut nierozerwalnie kojarzony z latem, to jednak w zimie również bywają niezwykle przydatne. Eksperci podkreślają, że powinno się nosić je o każdej porze roku, bez względu na pogodę. Przy śniegu ich wkładanie jest jednak szczególnie istotne.

Okulary słoneczne zimą – po co?

Chociaż wydawać by się mogło, że okulary słoneczne to atrybut nierozerwalnie kojarzony z latem, to jednak w zimie również bywają niezwykle przydatne

Autor zdjęcia: Idhren

Potrzeba noszenia okularów słonecznych w zimie wynika z kilku czynników. Przede wszystkim intensywność światła słonecznego docierającego do ludzkich oczu nie ma większego związku z porą roku, dlatego w każdej sytuacji należy dbać o ochronę przed negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Poza tym to właśnie porą zimową, przy częstych opadach śniegu, światło odbija się od jasnego otoczenia, szczególnie męcząc oczy. Specjaliści twierdzą, że do ludzkich oczu dobiega nawet 85% promieni odbijających się w białym puchu. To dlatego optycy radzą, by podczas śnieżnej pogody nosić okulary chroniące wzrok nawet bardziej niż latem.

Jakie okulary słoneczne wybrać na śnieg?

Optycy nie mają wątpliwości, co do tego, że okulary wybierane na zimę i dobre do noszenia przy opadach śniegu powinny spełniać kilka podstawowych wymagań. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, by miały dobry filtr i polaryzację. Jest ona niezwykle ważne w ochronie oczu przed silnymi promieniami UV.

Brak okularów zimą – możliwe skutki

Właściwe okulary słoneczne są tak istotne, ponieważ ich brak może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, a w skrajnych sytuacjach, także do poważnych chorób. Brak ochrony oczu przy zimowym słońcu odbijającym się od jasnego śniegu może powodować:

  • podrażnienie spojówki lub rogówki
  • zapalenie spojówki lub rogówki
  • oparzenie plamki żółtej
  • zwyrodnienie plamki żółtej
  • nowotwór wewnątrzgałkowy

Skoro więc w lecie chętnie sięgamy po ciemne okulary, by stanowiły atrakcyjny dodatek do stroju, tym bardziej warto robić to w zimie, by chronić zdrowie.