Kupujemy okulary przeciwsłoneczne

Po raz pierwszy okulary przeciwsłoneczne pojawiły się w XII wieku, w Chinach. Ich ówczesna rola była zupełnie inna niż obecnie. Dawniej miały ukrywać malujące się w oczach emocje, dziś mają chronić narząd wzroku przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego kupując okulary przeciwsłoneczne nie należy kierować się tylko i wyłącznie modą i kształtem, ale przede wszystkim kolorem soczewek i filtrami ochronnymi. Popularne są także tak zwane fotochromy, których przyciemnienie jest zależne od siły słońca.

Rola koloru w okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne mają przede wszystkim chronić nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym

Autor zdjęcia: Tanozzo

Kierowcom zaleca się okulary przeciwsłoneczne w kolorze brązowym, gdyż poprawiają ostrość obrazu, zabrania się natomiast stosowania podczas jazdy soczewek w kolorach zielonym i niebieskim, ale także i pomarańczowym. Te ostatnie chętnie wykorzystują natomiast wędkarze. Kolor żółty przeznaczony jest dla osób uprawiających sporty, a zielony jeśli nasz wzrok jest przemęczony.

Okulary przeciwsłoneczne a filtry…

Okulary przeciwsłoneczne mają przede wszystkim chronić nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (więcej: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html). Służą do tego odpowiednio zastosowane w nich filtry. Im wyższy filtr tym wyższa cena. Warto jednak w nie zainwestować, gdyż dobrej marki okulary przeciwsłoneczne posłużą nam przez lata, i uchronią przed wydatkiem na okulary lecznicze. Dlatego nie warto kupować tego produktu na tanich bazarach lub w sklepach z chińskim asortymentem.

Wyróżniamy pięć typów ochrony przed szkodliwym promieniowaniem, oznaczane są one cyframi od O do 4. Najlepsze są okulary przeciwsłoneczne typu 4, gdyż przepuszcza najmniej światła, okulary 0 często natomiast przepuszczają nawet jego 100%, ale to je właśnie najczęściej wybierają Polacy najczęściej, właśnie ze względu na niską cenę.